Bardzo bardzo ważnym elementem każdego jednego kominka są bez wątpienia wkłady kominkowe. Kominek prócz walorów ozdobnych sprawuje również funkcje grzewcze. Zatem prawie każdy wkład kominkowy powinien być odporny na kilku godzinne działanie wysokiej temp. ( w tym także na jej zmiany) a ponadto nie być podatnym na rdzę.

 

Ponadto powinien tak gromadzić ciepło, by mógł oddawać je jeszcze przez jakiś czas po zgaszeniu płomienia w palenisku. wkłady kominkowe kratki możemy podzielić na żeliwne wkłady kominkowe lub stalowe wkłady żeliwne. Wkłady żeliwne wytwarzane są z odlewów żeliwnych, a więc ich czopuch, dno, ściany i plecy wykonane są z tego materiału. Jeśli ścianki kominka są odlewane, to wówczas nie mamy połączeń oraz spawów. Za sprawą tego są wyjątkowo szczelne. Jednakże w przypadku płyt żeliwnych, po upływie określonego czasu mogą się poluzować. Z żeliwa można formować różne kształty a także formy. Tak więc takie wkłady produkowane z takiego tworzywa mają często formę ozdobną. Do pomieszczeń o innowacyjnym wystroju lepiej będą pasować stalowe wkłady.

 

Obecnie rynek proponuje dużo więcej rodzajów wkładów wykonanych ze stali , szczególnie tych z płaszczem wodnym. Wkłady stalowe nie zachowują ciepła tak znakomicie jak wkłady żeliwne, ale ich komory spalania są pokryte płytami z wermikulitu i szamotu. Są to materiały o pojemności cieplnej znacznie większej niż żeliwo. Dostępne są jeszcze wkłady kominkowe gazowe. Gazowe kominki zasilane mogą być gazem LPG bądź gazem ziemnym – ze zbiornika lub z butli. Trzeba wiedzieć, iż do kominków zasilanych na gaz trzeba koniecznie poprowadzić instalację gazową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *