Należycie dobrany kabel HDMI zapewnia nam możliwość przyłączenia się np laptopem do naszego smart Tv, niemniej jednak nie tylko bo z technologii hdmi korzysta o wiele więcej sprzętów elektronicznych. Są to między innymi monitory, konsole do gier jak Playstation, rzutniki hd czy soundbary. Wszystkie z tego typu sprzętów zdołamy przyłączyć przy pomocy dedykowanego przewodu hdmi.

Do produkowania takich kabli stosuje się aluminium, miedź lub stal. Jak zapewne się domyślasz te zrobione z aluminium powiązane są z najgorszą jakością, jednakże najlepsze to te wykonane z miedzi beztlenowej.W tym momencie rozróżnić możemy 3 odmiany kabli hdmi, nazwijmy to 3 standardy:

1. Przewód HDMI 1.4 – przepustowość: 10,2 Gb/s, maks. jakość wideo: FullHD/60fps lub 4K/30fps, brak obsługi HDR.

2. Przewód HDMI 2.0 – przepustowość: 18 Gb/s, maksymalna jakość wideo: 4K/60fps, obsługa statycznego HDR.

3. Przewód HDMI 2.1 – przepustowość: 48 Gb/s, maks. jakość wideo: 4K/120fps albo 8K/120fps, obsługa dynamicznego HDR.

Długość kabel hdmi earc także ma bardzo duże znaczenie. Zakłada się, iż długość do 5 metrów zapewnia ogólnie rzecz biorąc brak straty jakości. Warto pamiętać ażeby ten kabel hdmi hdr nie był za krótki, dlatego, że może na przykład nasza instalacja elektryczna być za bardzo sztywna, ani także za długi bo możemy się w ten przewód zaplątać, w dodatku im większy będzie kabel hdmi tym powiększamy szansę utraty jakości przesyłania danych.

Drogi kabel nie zawsze znaczy lepszy ponieważ nie ważne że mamy „pozłacane” bądź „platynowe” końcówki przewodu, cenniejszą informacją która ma wpływ na jakość będzie natomiast materiał z którego został on wyprodukowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *