Peptydy wpływające na aktywność komórek – znane jako biopeptydy – są bardzo ważnym obiektem badań w proteomice. Mają one wpływ na metabolizm lub sposób trawienia pokarmu przez organizm, natomiast inne peptydy mają właściwości, które są bardzo przydatne w kosmetykach. Ich udział w dziedzinie medycyny a także żywności, wzrasta i na pewno będzie rosnąć, gdy naukowcy będą poszerzać odkrycia, w jaki sposób najlepiej je izolować, badać i wytwarzać, a w następnej kolejności sprzedawać w sklepie z peptydami.

 

Mimo swoich niewielkich wymiarów – a najczęściej z ich powodu – peptydy okazują się coraz ważniejszymi jednostkami biologicznymi zdolnymi do zmniejszenia stanu zapalnego, leczenia wielu chorób, zabijania drobnoustrojów, zwiększania wartości odżywczych produktów spożywczych i hamowania procesu starzenia. Dzięki braku zorganizowanej struktury oraz swoim małym rozmiarom, peptydy posiadają tendencję do przechodzenia przez takie przestrzenie, w jakich nie mogą zmieścić się białka o większych rozmiarach – mogą przenikać przez ściany jelit, ludzką skórę, a w niektórych przypadkach mogą przenikać nawet przez otaczające błony komórki. Potrafią szybko znaleźć się w krwioobiegu, ażeby dotrzeć tam, gdzie są akurat potrzebne.

 

Poza tym krótkie peptydy mogą być łatwiejsze oraz tańsze w produkcji w porównaniu ze skomplikowanymi, większymi białkami. Dla inżynierów żywności, producentów leków, kosmetyków jest to jedna z najatrakcyjniejszych cech, która będzie mieć z pewnością finansowe odbicie w funkcjonowaniu korporacji z szyldem „peptydy sklep”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *